Historia cieszyńskich kanapek sięga prawdopodobnie lat 40. XX wieku. „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Konsum Robotniczy” w Cieszynie początkowo produkowała je dla własnych placówek gastronomicznych (bufety, bary, restauracje, małe punkty gastronomiczne).
Oferowano kanapki z szynką, śledziem, sałatką jarzynową, tatarem, żółtym serem oraz pastami: twarogową i śledziową. Trzy ostatnie nie cieszyły się powodzeniem, więc wycofano je z produkcji. Z czasem zrezygnowano też z wersji z tatarem. Dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych kanapki pojawiły się w sklepach. Najchętniej są kupowane te ze śledziem.

Podobno sekret niepowtarzalnego smaku tkwi w majonezie, ale nie bez znaczenia są również proporcje pozostałych składników. Załoga garmażerii przygotowuje codziennie kilka tysięcy kanapek ze śledziem, szynką, sałatką jarzynową oraz z sałatką śledziową. Powodzeniem cieszą się również nowości w ofercie, czyli kanapki z pastą jajeczną i pastą z makreli oraz kanapka z tuńczykiem. Wielu klientów nie wyobraża sobie tygodnia, a nawet dnia bez ulubionej kanapki, a turyści chcą skosztować tylko jednego – kanapki ze śledziem.
Cieszyńskie kanapki stały się symbolem kulinarnym Cieszyna.

Zakład produkcyjny


Oferta kanapek


Gdzie kupisz Cieszyńskie Kanapki?